Aranżacja okien

Aranżacja okien

Okna umożliwiają wgląd do wnętrza naszego mieszkania, oraz stanowią oprawę widoku zewnętrza. Właśnie dlatego warto zadbać o ich wyjątkowy wygląd i dekorację. Pamiętaj, aby okienne przesłony zapewniały potrzebną intymność oraz zadawalały estetyczne gusta mieszkańców. Przedstawiamy więc najmodniejsze w tym sezonie materiały oraz tkaniny na zasłony i firany.

Wystrój wnętrz obejmuje również aranżację naszych okien, których oprawa może wyglądać bardzo różnie – wszystko zależy od preferencji. W tym sezonie jednak nie rolety, a firany i zasłony o odmiennych fakturach, łączące materiały nieprzezroczyste z transparentnymi wstawkami, królują w naszych salonach i sypialniach. Ich wyjątkowe właściwości pozwalają na efektowną dekorację, która nada wyjątkowości i ciepła każdemu wnętrzu.

 

Zwiewność i wdzięk

Największą popularnością cieszą się tkaniny, które stanowią formę przejściową pomiędzy firaną a zasłoną. Stwarzają one zupełnie nowe możliwości aranżacji okiennych, także styliści chętnie po nie sięgają. Stosując na przykład dwie warstwy identycznego materiału, można osiągnąć ciekawy efekt – okna ubrane w kilka warstw zwiewnych firan są pełne wdzięku i elegancji. Takie rozwiązanie daje szczególnie imponujące wrażenie, gdy słońce zaświeci mocniej, przepuszczając poszczególne smugi światła. 

 

Najmodniejsze wzory

Jeśli pragniesz, aby twoja aranżacja okienna była na czasie, zapomnij o gładkich materiałach. Niezawodną kopalnią pomysłów jest natura, dlatego wzory nią inspirowane są zawsze na czasie. Jednak poza drobnymi kwiatuszkami i listkami oraz pastelowymi kolorami, modne są bardziej rozbudowane florystyczne układy. Często można spotkać się z bogato dekorowanymi materiałami, pokrytymi gęstą siecią gałęzi drzewa szczęścia. Poza tym chętnie wykorzystuje się motyw ptasi, który nawiązuje do XIX wiecznych wzorów. Jeśli chodzi o materiał, to swój czas świetności przeżywa jedwab, haftowany bądź malowany. Dla tych, którzy wolą mniej zdobne motywy, atrakcyjne mogą okazać się równie modne wzory geometryczne, jak pasy i koła. 

 

Złoty żar

Obecnym królem dekoracji tkanin zasłonowych i firan stała się złota nić. Jej typowy, metaliczny połysk wzmacnia wrażenie niezwykłej świetlistości. Okręgi wyhaftowane taką nicią, będą sprawiały wrażenie żarzących się od słońca. Natomiast bardziej stonowany efekt osiągniesz za pomocą firan w złote pionowe pasy, przez które promienie słoneczne będą przesączać się, nadając wnętrzu miłego ciepła. Styliści często używają efektu blasku i połysku, typowego dla pewnych materiałów. Właśnie dlatego elementem aranżacji okiennych stała się tafta, które może nie wpuszcza wiele światła, jednak mieni się własnym światłem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *