Jak wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodu

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodu

Każdy, kto lubi spędzać czas w swoim ogrodzie, wie jak ważne jest jego odpowiednie oświetlenie. Właściwe zaplanowanie całości iluminacji ma służyć nie tylko celom praktycznym, ale przede wszystkim estetycznym. Światło pełni tu rolę integralnego elementu dekoracji, które modeluje i buduje przestrzeń ogrodową.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwoli uchronić ulubione grządki przed zadeptaniem, jak również tworzy w ogrodzie wyjątkowy i magiczny nastrój. Na dzisiejsze trendy iluminacji zieleni znacznie wpływa kwestia użyteczności. W powszechnym użyciu są oprawy bezprzewodowe czy technologie solarne. Coraz większy nacisk kładzie się na łatwość montażu i późniejszej konserwacji. Na rynku opraw ogrodowych zauważono wyraźne odejście od tradycyjnych źródeł światła, o czym świadczy chociażby zwiększenie się sprzedaży oświetlenia ledowego.

 

Świecące rzeźby, czyli o dzisiejszych lampach

Współczesny rozwój technologiczny zamienił dotychczasowe proste lampy w prawdziwe dzieła sztuki. Usunięcie technicznych ograniczeń pozwala na wykorzystanie w źródle światła, rzeźbiarskich kształtów oprawy. W ten sposób możesz zaprojektować iście egzotyczną przestrzeń. Wybór potrafi być całkiem zaskakujący. Dzisiejsi producenci wprowadzając nowe kolekcje, tworzą lampy dostępne w dwóch wersjach – przeznaczonych do wnętrz jak również na zewnątrz o podwyższonej szczelności. Lampy te wykonane są z materiałów (najczęściej metal i szkło), odpornych na zmiany warunków atmosferycznych oraz posiadają specjalną wytrzymałość na wodę.

 

Na co uważać?

Okazuje się, że nie każdą lampę można zamieścić w ogrodzie lub w miejscach niezadaszonych. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że źródło światła, które planujesz zakupić jest odporne na opady deszczu, szukaj symbolu IP. Oznacza on wysoką szczelność oraz zastosowanie odpowiednich materiałów, zachowujących swoje właściwości w różnych, zmiennych warunkach atmosferycznych. Generalnie szczelność opraw przeznaczonych na zewnątrz rozpoczyna się już od 44, jednak warto mieć na uwadze miejsce przeznaczenia takiej lampy, ponieważ inną szczelność będą miały te przeznaczone do użycia w miejscu zadaszonym, inne do wykorzystania na wolnym powietrzu. Ponadto należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej barwy światła, pasującej do koloru elewacji oraz otoczenia. Tutaj również wybór jest szeroki, szczególnie od kiedy wprowadzono oprawy ogrodowe RGB, które oddają intensywne różnobarwne światło. Do ogrodów intensywnie zielonych zaleca się raczej wprowadzenie zimnego oświetlenia. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na montaż wybranych przez nas lamp, jak bardzo jest on skomplikowany. Może się okazać, że jest on bardzo łatwy i damy sobie na spokojnie sami radę.

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *