Oświetlamy ogród

Oświetlamy ogród

Jeśli pragniesz, aby twój ogród prezentował się zjawiskowo, musisz pamiętać o odpowiednim oświetleniu. W końcu chodzi również o to, aby twój zielony kąt prezentował się dobrze zarówno w dzień jak i w nocy. Kiedy więc przesiadujesz letnimi wieczorami z bliskimi w ogrodzie, warto zadbać o magiczną atmosferę, która pozwoli ci w pełni cieszyć się swoim własnym kawałkiem natury.

Prawdą jest, że odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodu to podstawa jego funkcjonowania. Źle oświetlone miejsce, raczej zniechęca i sprawia, że przybywanie w nim jest nieprzyjemne, a przecież nie o taki efekt nam chodzi. Ogród ma być ostoją spokoju i wytchnienia, w którym można popijać herbatę w letnie wieczory. Jeśli zatem chcesz, aby wszystko wyglądało idealnie warto powierzyć projekt oświetlenia doświadczonemu zespołowi fachowców.

 

Z kim się skonsultować?

W sytuacji, kiedy zależy nam na jak najlepszych efektach, całość zadania możemy powierzyć zawodowcom. Za ogólną aranżację odpowiada architekt krajobrazu. Wyposażony w profesjonalną wiedzę, może przygotować specjalne komputerowe wizualizacje rozmaitych wariantów oświetlenia, uwzględniając np. zmianę pór roku. Warto również projekt oświetlenia skonsultować z elektrykiem. Chodzi o to, aby upewnić się, że instalacja jest zaprojektowana racjonalnie i nie stanowi zagrożenia. Kiedy planujesz umieścić w swoim obszarze zieleni wiele źródeł światła, które nie będą tylko delikatnym uzupełnieniem, a będą stanowić dominującą kompozycję, warto zlecić projekt specjaliście od oświetlenia, który posiada duże doświadczenie przy iluminacji ogrodów. Wykonanie instalacji elektrycznej w Krakowie da nam gwarancję bezpieczeństwa i pełnego dopasowania do naszego ogrodu.

 

Rodzaje oświetlenia

Chcąc oświetlić bramy, furtki, schody, wejście czy podjazd, chodzi głównie o to, aby umożliwić łatwe i szybkie dotarcie do celu. Dlatego w tej sytuacji dobrze umieścić źródło światła wysoko, np. na daszku i skierować je w dół. Równie ważne jest to, aby punkt oświetleniowy dawał intensywne światło zaraz po włączeniu, stąd najlepiej wyposażyć go w żarówkę tradycyjną lub halogenową. W sytuacji, kiedy chcesz oświetlić ścieżkę ogrodową można wykorzystać światło padające od dołu. Bardziej dekoracyjną funkcję spełnia oświetlenie elewacji, roślin czy oczek wodnych. Można w ten sposób uwypuklić fakturę elewacji, podkreślić detale architektoniczne oraz roślinne. W przypadku elewacji, należy bardzo przemyślanie rozstawić źródło światła, tak aby nie świeciły bezpośrednio w okna. Najczęściej używa się dwóch wariantów – oprawy umieszczone w kostce brukowej lub reflektory ustawione na trawniku. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *